Щодо права на відстрочку від призову для окремих категорій викладачів, науковців та педагогічних працівників, а також здобувачів освіти


У листі до голів Київської міської Профспілки працівників культури і обласних організацій Профспілки ЦК інформує про те, що на сайті Верховної Ради України опубліковано законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (реєстраційний № 13193), які стосуються прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.

У листі наголошується на тому, що під час воєнного стану Профспілка працівників культури неодноразово порушувала питання на рівні виконавчої та законодавчої влади щодо бронювання від мобілізації працівників культури, зокрема, педагогічних працівників мистецьких шкіл.

Як результат, 21 квітня 2025 року на сайті ВРУ оприлюднений проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти», поданий на розгляд ВРУ Кабінетом Міністрів України (реєстраційний № 13193 від 18.04.2025 р.). Розробник документу – Міністерство освіти і науки України.

Відповідно до нього, право на відстрочку від призову під час мобілізації отримають викладачі та науковці окремих категорій, серед яких педагогічні працівники державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженнями не менше ніж 0,75 ставки.

Також проєктом ЗУ № 13193 вноситься інші зміни, зокрема щодо прав здобувачів освіти.

Отже, після його прийняття право на відстрочку здобувачі освіти матимуть за сукупності таких умов:

  1. Навчання за денною або дуальною формою навчання.
  2. Навчання в закладах освіти (наукових установах) України.
  3. Здобуття освіти вперше за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше.
  4. Навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, а також навчання докторантів, лікарів (фармацевтів) – інтернів, лікарів-резидентів.
  5. Початок навчання у закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти відбувся не пізніше року, в якому виповнилось 25 років.
  6. Навчання в межах розрахункового строку виконання освітньої програми (ця умова стосується виключно здобувачів вищої освіти).

 Як зазначено у пояснювальній записці, законопроект спрямований на:

  • забезпечення в умовах воєнного стану державних гарантій у сфері освіти для задоволення потреб національної економіки та військових формувань;
  • уникнення використання здобуття освіти, як способу ухилення від мобілізації;
  • усунення існуючих прогалин у законодавстві, які створюють умови для ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації.

 Лист ЦК Профспілки – у додатку

 

Інші новини

Наші партнери

Федерація професійних спілок України
Федерація професійних спілок України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство молоді та спорту України
Міністерство молоді та спорту України
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Union Network International (UNI)
Union Network International (UNI)