Профспілка працівників культури України звернулась листами до вищих органів влади та Президента України


Звернення стосується необхідності вирішення питання підвищення заробітної плати для працівників культури та педагогічних працівників сфери мистецької освіти.

Так, у зверненні до Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького зазначається, що чинною Галузевою угодою між Міністерством культури та інформаційної політики України і Профспілкою працівників культури України на 2023-2028 роки передбачається співпраця сторін у напрямку створення умов для забезпечення стабільної та ефективної роботи закладів культури всіх форм власності і реалізація заходів для підвищення рівня заробітної плати працівникам культури.

Проте, станом на жовтень 2024 року, середня заробітна плата працівника культури становить лише 12 800 гривень.

Рівень інфляції в Україні (за офіційними даними НБУ) на кінець поточного року складе 9,7%, а розміри тарифних розрядів, визначені постановою КМУ № 1298 від 30.08.2002 р. (зі змінами), не переглядались з 2009 року. Заробітна плата некваліфікованого працівника і фахівця з 1-го по 13-й тарифні розряди зрівняні. Частка посадового окладу в структурі заробітної плати працівників у розрізі тарифних розрядів становить у середньому від 40% (за 1-м тарифним розрядом) до 65% (за 19-м тарифним розрядом), а решта – надбавки та доплати, які в умовах війни та за відсутності належних фінансових ресурсів у більшості громад не виплачуються. Це призвело до того, що працівник культури, особливо в громаді, отримує заробітну плату у розмірі 6 400 гривень на місяць (мінімальна заробітна плата з утриманнями).

Для збереження кадрового потенціалу галузі та створення гідних умов для всіх працівників, які сьогодні залишаються в країні, а також з метою мотивації до повернення тих, хто виїхав під час війни, Профспілка, яка об’єднує більш ніж сто тисяч працівників культури, звернулась до Міністра з проханням ініціювати перед Кабінетом Міністрів України прийняття постанови щодо надання державної підтримки на час дії воєнного стану працівникам державних та комунальних закладів культури за особливі умови роботи, передбачивши це фінансування як субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам.

(Копія листа до Міністерства – у додатку)

Одночасно за дорученням педагогічної спільноти сфери мистецької освіти Профспілка скерувала звернення щодо необхідності підвищення зарплати для педагогічних працівників сфери мистецької освіти до Президента України і до КМУ.

Звертаючись до очільників держави, Профспілка запропонувала внести відповідні зміни до урядової постанови від 08 листопада 2024 року № 1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» з метою надання педагогічним працівникам сфери мистецької освіти щомісячної доплати за особливі умови роботи, встановленої зазначеною постановою для педагогів закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності.

Як наголошується у посланні до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, саме на педагогічних працівників сфери мистецької освіти покладено місію подальшого збереження та утримання українського культурно-інформаційного фронту, який в умовах російської агресії постійно має бути захищеним нашим потужним кадровим потенціалом.

Крім того, педпрацівникам мистецьких навчальних закладів належить цілеспрямовано та системно реалізовувати нещодавно представлений Президентом України Володимиром Зеленським План внутрішньої стійкості України, що дозволить талановитим учням наших педагогів створювати справжній український контент та прославляти українську національну культуру на світовому рівні.

Працівника культури України переконана, що інвестиція у людський капітал, зростання цінності людської праці є вагомим внеском у майбутнє відновлення України.

Джерело: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02ov7HxdwPFfRf29KNcAUQHKLTthdTG4TxY6MqWUAZQrdvzTaaWofdaVWedGmgWPxGl&id=61562653501285

Співпраця

Федерація професійних спілок України
Федерація професійних спілок України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство молоді та спорту України
Міністерство молоді та спорту України
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Union Network International (UNI)
Union Network International (UNI)