
- Зміцнення людського капіталу через культурні практики.
- Захист, збереження, примноження та використання потенціалу культурної спадщини та культурних цінностей.
- Підвищення стійкості культури як суспільної системи.
- Інтеграція української культури як активного учасника і рівноправного партнера глобальних культурних процесів.
Стратегія враховує виклики, спричинені війною, і пропонує системний підхід до відновлення культурного простору, підтримки креативних індустрій та розширення доступу до культурних послуг для всіх громадян. Вона також передбачає оновлення системи управління, розвитку державно-приватного партнерства, цифровізацію культурного простору, механізми захисту спадщини в умовах війни, створення умов для локальних ініціатив і інклюзії вразливих груп. Особлива увага приділятиметься ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, дітям, молоді.
«У Стратегії є три основні задачі: зберегти, розвинути і поширити. Перша задача — збереження культурної спадщини. Ми особливо відчули нагальність цієї задачі в умовах послідовних дій зі знищення агресором нашої ідентичності. Друге — це розвиток культури, що вимагатиме зміцнення системи підготовки кваліфікованих кадрів: реставраторів, музейників, бібліотекарів, і звісно потужних управлінців. І нарешті третє — донести до світу усвідомлення тисячолітньої історії України та її культури як невіддільної частини», — зазначив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Розробка Стратегії базувалася на положеннях Закону України «Про культуру» та є частиною виконання міжнародних зобов’язань у межах Угоди про асоціацію з ЄС та Ukraine Facility Plan. У процесі її створення відбулися широкі публічні консультації — з грудня 2024 до лютого 2025 року — за участі понад 770 представників громадянського суспільства, профспілок, аналітичних центрів, закладів культури, освіти, науки, міжнародних організацій, митців та активістів з усієї країни.
Профспілка працівників культури України також брала участь у обговоренні Стратегії розвитку культури на 2025–2030 рр та розробленні операційного плану заходів з реалізації документу.
Проект Стратегії також було активно обговорено з партнерами з Європейського Союзу. Це дозволило врахувати кращі європейські практики, які базуються, зокрема, на положеннях Робочого плану ЄС у сфері культури на 2023–2026 роки.
Відтепер схвалена Урядом Стратегія стала чітким дороговказом для здійснення окреслених завдань та імплементації визначених у документі внутрішніх реформ.
У розробці Стратегії Міністерству культури та стратегічних комунікацій України надавали експертну підтримку аналітики проєкту «Швидка експертна підтримка політики у сфері культури та медіа в Україні» (RES-POL), що фінансується Європейським Союзом.