
25 березня 2025 року в Белфасті (Північна Ірландія) розпочала роботу 6-та Конференція Міжнародного профспілкового об’єднання UNI Europa.
Профспілкові лідери та політичних діячі закликали до зміцнення колективних переговорів, об’єднання зусиль за межами кордонів для подолання сучасних і майбутніх викликів.
На Конференції виступили: Генеральна секретарка UNI Global Union Крісті Гоффман, Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч, Прем’єр-міністерка Північної Ірландії Мішель О’Ніл, керівники Європейських профспілок – членських організацій UNI.
У роботі Конференції на підключенні із застосуванням Zoom-з’єднання взяла участь та виступила Голова Профспілки працівників культури України Галина Гайдук.
Шановні брати і сестри!
Дякую за можливість виступити на 6-й конференції UNI Europa та донести голос української культурної спільноти.
Через три роки від початку повномасштабного вторгнення росії в нашу країну, Україна продовжує жити та боротися. Хоробрість українців більша, ніж амбіції Путіна. Світова єдність сильніша за союз ворогів життя. Віра людей у добро сильніша за страх перед злом. Саме тому Україна досі тримається.
Я дякую всім вам, шановні друзі за підтримку працівника культури! Саме ваша профспілкова допомога та підтримка дає можливість вирішувати життєво важливі питання нашим членам профспілки.
Дякую за те, що ми за три роки не втратили головного – єдності, не загубили правди й не зрадили своєї мети – надійного, тривалого миру для України.
Шановні колеги!
Передусім я хотіла б поінформувати вас про деякі ключові аспекти ситуації в Україні.
Припинення вогню та військової тиші в повітрі, на морі та на лініях фронту могло б бути вже зараз. Ми могли б вже майже два тижні жити без убивств, без ударів, без вогню, якби Путін не був єдиним, хто продовжує цю війну. Пропозиції, зроблені в Джидді 11 березня, досі залишаються на столі.
Щодня й щоночі нам доводиться захищати своє життя. Російські балістичні ракети і далі б’ють по наших містах, знищуючи все живе. Російські диверсійні групи все ще намагаються потрапити на нашу територію через кордон у Сумській та Харківській областях.
Москва не зменшує своїх інвестицій у смерть та збільшує свою армію.
Кількість жертв російської військової агресії, на жаль, продовжує зростати. Серед загиблих і працівники культури та медійники. Війна забрала життя 182 працівників культури та 97 медійників. За три роки широкомасштабної агресії росії в Україні було завдано шкоди 1400 історичним пам’яткам та 2200 закладам культури. Не залишаються осторонь і будинки профспілок. 21 березня поточного року в Запоріжжі зазнав пошкодження черговий офіс профспілок.
Проте, ми не втрачаємо надію в перемогу добра над злом, продовжуємо працювати та зберігати культурні надбання. Адже, навіть у часи великих випробувань світло завжди знаходить шлях. Це світло горить у серцях наших працівників, воно у нових піснях, творах, композиціях, які звучать по всьому світу, воно в реабілітаційних центрах, в допомозі нашим захисникам.
Профспілка продовжує працювати та виконувати свої функції. Впродовж трьох років війни нам вдалось забезпечити найголовніше – своєчасну виплату заробітної плати нашим працівникам.
Проте, на жаль, через повномасштабну війну фінансування культури значно скоротилося. Середня заробітна плата по культурі після обов’язкових утримань складає лише 219 євро.
Тому, нашим головним завданням залишається підвищення заробітної плати. За наполяганням Профспілки влада завершує розробку нової системи оплати праці працівників культури.
Найважливішим пріоритетом нашої роботи залишається допомога спілчанам, які постраждали від бойових дій. Фактично усі наші кошти, крім обов’язкових платежів йдуть на ці цілі. А основним джерелом допомоги нашим спілчанам залишаються кошти надані вами – організаціями ЮНІ-Європа. Хочу подякувати кожному з вас, кожній організацій, і, особливо, Йоханнесу за підтримку та допомогу.
Шановні учасники конференції!
Не зважаючи на війну, ми продовжуємо тісну співпрацю з нашими соціальним партнерами – а у нас їх три: Міністерство культури, Міністерство спорту та Державний комітет телебачення і радіомовлення України, з кожним з яких укладені Галузеві угоди.
Колективними договорами і угодами охоплено 96% працівників культури, спорту, медіа.
Прийнято новий більш прогресивний закон про колективні договори та угоди. Запроваджено поняття мобінгу на робочому місці та встановлена відповідальність за такі дії.
Зараз профспілки активно працюють над новою редакцією Законів України «Про соціальний діалог» та «Про колективні трудові спори». Спільно з партнерами розроблено професійний стандарт «Трудовий медіатор (медіатор трудових спорів)».
Окрема увага приділяється опрацюванню нової редакції Трудового кодексу. Слід зазначити, що це не перша спроба влади змінити трудове законодавство в Україні, однак усі попередні були невдалі. Ще у 2019 році розглядався законопроєкт «Про працю», який мав суттєво лібералізувати та дерегулювати трудові відносини, але не був схвалений через опір саме профспілок. Проте, багато з ідей, які були прописані в цьому законопроєкті, надалі пропонуються і в проєкті сьогоднішньої редакції.
Ми не підтримуємо запропоновану редакцію проєкту, оскільки окремі його норми суперечать принципам, закріпленим у Конституції України та міжнародному законодавстві.
Не можу не оминути питання тиску на профспілки з боку держави. Влада постійно урізає права профспілок. А зараз особливо загострилася ситуація з наступом влади на майнові права профспілок. До прикладу, не зважаючи на наше право користуватися майном, влада 24 лютого поточного року призначила управителя на наш Будинок Профспілок, який був відновлений за кошти міжнародних профспілкових об’єднань та членів профспілок. Крім того, у Верховній Раді України вже підготовлений до другого читання проєкт закону, який фактично позбавляє профспілки права користуватися своїм майном. Ми заявили рішучий протест щодо неконституційного позбавлення права користування майном та звернулися до Генерального секретаря Європейської конфедерації профспілок. Проте, наша боротьба ускладнюється, оскільки в період війни ми не маємо право проводити акції протесту або будь-які зібрання.
Тому, я звертаюся до Вас, шановні колеги, підтримати профспілковий рух України у боротьбі на мирне володінням своїм майном.
Воєнний стан значно ускладнює виконання нами своїх функцій, проте, ми продовжуємо виконувати нашу головну місію – захист трудових та соціально-економічних прав та інтересів наших членів Профспілки, бо твердо переконані: хто бореться – той виживає, хто здається – зникає з історії, адже життя завжди перемагає будь-яке зло.
І не є винятком із цього правила зло під російським прапором.
І на останок.
Дозвольте мені ще раз підкреслити, що ми справді хочемо миру, але не ціною відмови від України. Ми з українського боку робимо все для цього. Ми маємо здобути мир силою, мудрістю і єдністю – нашою з вами єдністю та співпрацею.
Дуже дякую вам за підтримку! За те, що ми разом. Я пишаюся нашою з вами дружбою та співпрацею. Наша з вами єдність означає наближення миру й забезпечення його стійкості.
Слава Україні! Слава свободі! Слава солідарності!
Дякую!
Відеозапис виступу – за посиланням
Як ми повідомляли, цими днями, UNI Europa (Union Network International) відзначає двадцятип’ятиріччя від дня утворення.
Нагадуємо,
Профспілка працівників культури України підтримує і розвиває співпрацю з колегами за кордоном.
Серед головних міжнародних партнерів Профспілки:
Union Network International (UNI) зі штаб-квартирою у Швейцарії, до якого приєдналась профспілкова Федерація медійників і працівників мистецтв Media and Entertainment International (MEI).Глобальний союз UNI – формально International Union Network (UNI) є Глобальною федерацією профспілок для секторів кваліфікації та послуг, що об’єднує національні та регіональні профспілки. (Офіційний сайт – https://uniglobalunion.org/)
Вона має профспілки в 150 країнах, які представляють 20 мільйонів працівників.
Глобальний союз UNI представляє понад 20 мільйонів працівників з понад 900 профспілок у секторах, що найшвидше розвиваються у світі, — кваліфікація та послуги.