Що змінилось у трудовому праві? Фахова дискусія


За ініціативи Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права 23 січня 2025 р. відбулась фахова дискусія на тему: «Трудові спори воєнного часу: судова практика та практичні рекомендації».

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

Особливості переведення та зміни істотних умов праці, звільнення працівників та директора, а також проведення перевірок у період дії воєнного стану 23 січня обговорили адвокати під час фахової дискусії на тему «Трудові спори воєнного часу: судова практика та практичні рекомендації».

У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, і без його згоди. Втім, як пояснила членкиня комітету Наталія Кайда, таке переведення обмежене кількома умовами. Воно можливе, якщо не йдеться про переведення на території, де тривають активні бойові дії, якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоровʼя. Переведення можливе лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що становлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей. Оплата праці за виконану роботу у такому випадку не може бути нижчою за середню зарплату за попереднім місцем.

У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених ч.3 ст. 32 та ст. 103 КЗпП, здійснюється не пізніше як до впровадження таких умов.

Окремо, Н. Кайда зупинилася на питанні звільнення працівника у зв’язку з відмовою від переведення на підставі п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Проте з такої підстави звільнення не можна відносити ні до звільнення працівника за його ініціативою, ні до звільнення працівника за ініціативою роботодавця. Бо це розцінюватиметься як те, що роботодавець порушив норми трудового законодавства при звільненні працівника із займаної посади за п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП.  Такого висновку дійшов ВС у постанові від 14.08.2024 у справі №126/1947/22.

Порядок проведення перевірок дотримання трудового законодавства в умовах воєнного стану нагадала голова комітету Вікторія Поліщук, яка також виступила модератором дискусії.

Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати позапланові перевірки роботодавців у таких випадках:

1) за заявою працівника або профспілки у частині додержання вимог Закону № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (коли працівником оскаржується рішення роботодавця про призупинення дії трудового договору) або з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів;

2) за зверненням особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави;

3) за дорученням Прем’єр-міністра про перевірку суб’єкта господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

4) настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;

5) за зверненням військових адміністрацій;

6) у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.

Детальніше: https://unba.org.ua/news/9915-zvil-nennya-perevedennya-perevirki-sho-zminilos-u-trudovomu-pravi.html?tg_rhash=7da4936d5affb2

 

Інші новини

Наші партнери

Федерація професійних спілок України
Федерація професійних спілок України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Міністерство молоді та спорту України
Міністерство молоді та спорту України
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Міжнародна федерація акторів (ФІА)
Union Network International (UNI)
Union Network International (UNI)